Tehnici de memorare eficientă

Avem două tipuri de memorie: una naturală și alta artificială.
Sunt anumite tipuri de informații pe care creierul nostru nu le ține minte în mod natural. Ce avem de făcut atunci când întâlnim informații noi pe care creierul nu le ține minte ușor este să le transformăm în tipuri de amintiri, încărcate cu energie și emoție puternică.
Acest lucru îl facem cu ajutorul mnemotehnicilor.
Deciziile bune sunt luate pe baza unei memorii foarte bune și cu cât crești capacitatea de memorare cu atât poți învăța mai multe lucruri noi într-un timp mult mai scurt.

În cazul în care:
– Ești curios să descoperi cum putem elimina din memorie evenimentele care ne cauzează stres?
– Vrei să te specializezi într-un nou domeniu?
– Ești o persoană dornică să descopere cât mai mult din potențialul cu care suntem înzestrați?
– Lucrezi cu cantități mari de informații la locul de muncă?
– Ești elev sau student și în următoarea perioadă ai de învățat pentru examene?

Vino la acest atelier dacă:
• vrei să îți crești capacitatea de memorare;
• îți dorești să reții cât mai mult din ceea ce citești;
• vrei să îți antrenezi imaginația și creativitatea;
• simți nevoia să îți dezvolți o strategie de abordare a cantităților mari de informații;

Acest atelier te va ajuta:
• să știi cum să transformi procesul de memorare a unor informații care nu îți plac într-o experiență plăcută.
• să abordezi orice fel de informație astfel încât să memorezi cât mai mult, într-un timp scurt și cu minim de efort;
• să înțelegi care este diferența dintre a citi – a memora și a învăța și cum se influențează reciproc;

Cum vom lucra?
Cursul este unul cât se poate de practic și interactiv putând observa în timp real cum capacitatea ta de memorare se dezvoltă. Tehnicile prezentate își găsesc utilitate în activitățile de zi cu zi.

Cu cine vei lucra:
Atelierul va fi susținut de Georgiana Gerea, fondatoarea proiectului Învață Eficient, trainer și coach acreditat (CNFPA) cu o experiență de peste 5 ani în lucrul cu oamenii pe tehnicile de învățare rapidă.

Te aștept cu drag!
“Memoria pune în mișcare creierul și acesta din urmă sufletul.” – Voltaire